ZDROWIE I FITNESS

Najmocniejszy lek na grypę bez recepty - Twoja broń w walce z wirusami

Najmocniejszy lek na grypę bez recepty - Twoja broń w walce z wirusami

Grypa i przeziębienie to nieprzyjemne dolegliwości, które potrafią skutecznie pokrzyżować nasze plany. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasza odporność jest wystawiona na próbę, warto wiedzieć, jakie leki bez recepty mogą nam pomóc.

Grypa czy przeziębienie? Poznaj różnice

Pierwszym krokiem w walce z chorobą jest jej prawidłowa diagnoza. Grypa i przeziębienie są często mylone, mimo że mają różne podłoże wirusowe. Charakterystycznymi objawami przeziębienia są katar, łagodny kaszel, niedrożność nosa oraz ból gardła. Grypa natomiast, ma ostrzejszy przebieg i objawia się wysoką gorączką, silnym bólem głowy, dreszczami, bólami mięśni, kości i stawów, utratą łaknienia, uczuciem zmęczenia i wyczerpania fizycznego.

Leki bez recepty - co wybrać?

Wybierając leki bez recepty na grypę lub przeziębienie, warto zwrócić uwagę na ich skład. W walce z przeziębieniem i grypą można stosować leki dostępne w aptekach bez recepty, które złagodzą uciążliwe objawy infekcji.

Na wysoką gorączkę stosuje się głównie preparaty z paracetamolem, rzadziej z ibuprofenem i kwasem acetylosalicylowym. Wymienione substancje są częstymi składnikami popularnych „saszetek” na przeziębienie i grypę.

Syropy na kaszel - jak działają?

W zależności od rodzaju kaszlu wyróżnia się syropy na kaszel suchy i mokry. Głównym zadaniem tych pierwszych jest zahamowanie odruchu kaszlu oraz nawilżenie i złagodzenie podrażnionej śluzówki w obrębie gardła. Natomiast druga grupa preparatów ma wspomagać usunięcie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, poprzez jej rozrzedzenie i ułatwione odkrztuszanie.

Krople do nosa - jak długo je stosować?

Preparaty na katar to najczęściej krople do nosa, które zawierają w swoim składnieksylometazolinę, oksymetazolinę lub nafazolinę. Podczas stosowania nie należy używać ich jednak dłużej niż 3 do 5 dni. Zbyt długie stosowanie takich preparatów może prowadzić  do uzależnienia oraz wystąpienia działań niepożądanych.

Tabletki na gardło - ile w nich prawdy a ile cukru?

Tabletki na ból gardła są najskuteczniejsze na samym początku infekcji, czyli przy pierwszych objawach drapania. Ich działanie opiera się głównie na zwiększeniu uwalniania śliny w jamie ustnej i w ten sposób następuje efekt nawilżający i łagodzący na podrażnione gardło.

Czy antybiotyk działa na grypę lub przeziębienie?

Jedno zdanie powinno głośno wybrzmieć: antybiotyki działają wyłącznie przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie, dlatego ich stosowanie jest zasadne tylko w przypadku zakażeń o tym podłożu. Grypa oraz większość przeziębień mają podłoże wirusowe, więc antybiotyki nie są wskazane do stosowania w ich leczeniu.

Podsumowanie

Pamiętaj, że leczenie grypy i przeziębienia powinno być przede wszystkim skierowane na łagodzenie objawów. Warto zwrócić uwagę na skład leków bez recepty, które wybieramy, aby uniknąć powielania tych samych substancji. Pamiętaj też, że antybiotyki nie działają na wirusy, więc nie są skuteczne w leczeniu grypy i przeziębienia.

Pamiętaj, że informacje zawarte w tym artykule są ogólne i nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, skonsultuj się z lekarzem.